У периоду од 18. до 22. новембра 2024. Године, у Палати Србијa, одржана су три састанка представника Министарства правде са члановима ГРЕВИО-а комитета, у оквиру праћења спровођења Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, односно Истанбулске конвенције.
На првом тематском састанаку са стручним телом Савета Европе ГРЕВИО, испред Министарства правде учествовала је државна секретарка Бојана Шћепановић, која је том приликом представила рад Савета за сузбијање насиља у породици, a којим од 2021. године председава министарка правде, Маја Поповић. Kако је државна секретарка навела, Савет је основан у складу са чл. 35. Закона о спречавању насиља у породици као мултисекторско тело са циљем да прати примену овог закона и да побољшава координисање и делотворност у спречавању насиља у породици и у пружању подршке и заштите жртвама насиља у породици и родно заснованог насиља.
Државна секретарка је даље навела, да је ради ефикасности у поступању Савета за сузбијање насиља у породици у Министарству правде, формиран Оперативни тим Савета, који чине контакт особе свих чланова Савета и који се као такав редовно састаје у циљу доношења препорука ради побољшавања координисања надлежних државних органа и установа, ради што ефикаснијег спречавања насиља у породици и благовременог и делотворног пружања подршке и заштите свим жртвама насиља.
Шћепановић је у даљем току састанка навела све активности које је Савет за сузбијање насиља у породици имао од свог оснивања, јуна 2017. године, па све до данас, са посебним акцентом на донети нови Општи протокол о поступању и мултисекторској сарадњи у ситуацијама родно заснованог насиља, насиља према женама и насиља у породици. Наведени протокол израђен је током 2023. и 2024. године од стране Министарства правде и Савета за сузбијање насиља у породици, уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена, а усвојен је на седници Владе дана 29. марта 2024. године.
Државна секретарка је у даљем току састанка одговарала на бројна питања стручног тима која се односе на нормативни оквир, али и на вођење статистике примене Закона о спречавању насиља у породици, на примену стратешких докумената у области како превенције, тако и сузбијања насиља у породици и насиља према женама, при чему се посебно осврнула на рад и функционисање Националне платформе ”Чувам те” која обухвата децу као жртве и као починиоце насиља.
Током другог дана састанка који је одржан 19. новембра 2024. године, са члановима ГРЕВИО-а комитета, састала се делегација испред Министарства правде, коју су чинили Снежана Радановић, посебна саветница министарке правде, Ивана Славнић, секретарка Савета за сузбијање насиља у породици, Душан Станковић, виши судијски сарадник Вишег суда у Београду упућен у Министарство правде у Одељење за сузбијање насиља у породици и Алекса Цветковић, млађи саветник у Сектору за европске интеграције Министарства правде. Овом приликом посебна саветница Радановић представила је напредак Министарства правде када је у питању примена Закона о родној равноправности, са посебним акцентом на формирани Оперативни тим за родну равноправност у оквиру Министарства правде, који активно доприноси у имплементацији и промовисању теме родне равноправности у оквиру делокруга рада Министарства правде. Након тога, представници делегације Министарства правде одговарали су на бројна постављена питања која су се односила на примену Закона о спречавању насиља у породици, на специјализоване обуке које су прошли јавни тужиоци и судије који поступају у случајевима насиља у породици, као и на многа друга питања везана за имплементацију одредаба Истанбулске конвенције.
Завршни састанак са делегацијом Експертске групе за борбу против насиља над женама и насиља у породици Савета Европе ГРЕВИО, одржан је 22. новембра 2024. године, којем је испред Министарства правде присуствовала Ивана Славнић, секретарка Савета за сузбијање насиља у породици. Током завршног састанка чланови ГРЕВИО комитета су изнели своје прелиминарне закључке и запажања на начин праћења и спровођења Истанбулске конвенције у нашој земљи којом приликом су похвалили напоре наше земље када је у питању борба против насиља у породици и родно заснованог насиља, са посебним акцентом на чињеницу да је доношење Закона о спречавању насиља у породици покренуло многе добре активности како на пољу сарадње са организацијама цивилног друштва у пружању заштите и подршке свим жртвама родно заснованог насиља и насиља у породици, тако и на пољу рада на превенцији од насиља у породици. Чланови ГРЕВИО комитета су, такође, изнели одређене сугестије на који начин би могло да се у будућности појача поверење жртава у правни систем наше земље, са посебним акцентом на чињеницу неопходности успостављања Централне евиденције праћења свих случајева насиља у породици.