Дана 30.10.2014. године, посебна саветница министарке правде, Снежана Радановић, и млађа саветница Анђелија Тодић, присуствовале су конференцији „Праведно наслеђивање – корак ка оснаживању жена“, коју су заједнички организовали Повереница за заштиту равноправности и Немачка развојна сарадња коју спроводи ГИЗ у оквиру пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ (СИП), а која има за циљ подизање свести јавности о овој важној теми.
Коференцију је отворила Повереница за заштиту равноправности, Бранкица Јанковић, истичући да и поред тога што су закони у Републици Србији јасни – да жене и мушкарци имају једнако право на наслеђивање, у животу је распрострањено уверење, чак и међу младима, да мушкарци треба да имају предност, због чега се многе жене и даље одричу наследства како не би наишле на осуду породице и околине. На конференцији су представљени резултати истраживања, спроведеног у оквиру пројекта, о утицају друштвених норми на ставове и одлуке у погледу наслеђивања имовине, које је обухватило жене и мушкарце различитих старосних категорија из руралних и урбаних подручја широм Србије. Очекивано, знaчajнo вeћи прoцeнат жeнa (66%) пoдржaвa пуну рaвнoпрaвнoст у нaслeђивaњу у oднoсу нa мушкaрцe (39%), а трaдициoнaлнe и пoрoдичнe врeднoсти нajчeшћe се наводе као кључни мoтиви зa oдрицaњe oд нaслeдствa, као и мoрaлна дужнoст и жeља зa oчувaњeм дoбрих пoрoдичних oднoсa.
Правни оквир и резултате истраживања представили су професорка Правног факултета Ивана Крстић, Владимир Пејић и Марко Милановић. Уједно, ово истраживање о ставовима грађана Србије према наследном праву и пракси, прво је свеобухватно испитивање о томе да ли је праведно наслеђивање корак ка оснаживању жена.