skip to Main Content

Округли сто „Одговор праксе на спорна питања и недоумице у примени Закона о спречавања насиља у породици“

Дана 5. новембра Министарство правде је у сарадњи са Организацијом за Европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), у Апелационом суду у Нишу, организовало Округли сто под називом „Одговор праксе на спорна питања и недоумице у примени Закона у спречавању насиља у породици“. Округли сто је био намењен релевантним представницима надлежних државних органа- члановима група за координацију и сарадњу, испред јавних тужилаштава, полиције, центара за социјални рад и судова са подручја Апелационог суда у Нишу.

На Округлом столу се присутнима уводним излагањем испред Министарства правде обратила Ивана Славнић, секретарка Савета за сузбијање насиља у породици,  која је овом приликом навела да се Закон о спречавању насиља у породици примењује седам и по година, и да је у својој досадашњој примени овај закон остварио изузетне резултате у пракси али да и даље у појединим сегментима закона постоји неуједначеност у поступању државних органа, због чега је Министарство правде препознало потребу за организовањем оваквих округлих столова, на којима ће,  кроз размену мишљења и ставова као и знања и искуства,  професионалци који примењују закон  пронаћи најбоља решења како одговорити на изазове у примени Закона о спречавању насиља у породици у циљу пружања што квалилетније и  што потпуније заштите жртавама родно заснованог насиља и насиља у породици.

Славнић је подсетила присутне да је примена Закона  о спречавању насиља у породици ,  била одложена за шест месеци управо како би се носиоци правосудних функција адекватно припремили и прошли специјализоване обуке и како је Славнић акцентовала,  Министарство правде је и након почетка примене овог закона препознало потребу за додатном едукацијом професионалаца због чега смо заједно са Саветом за сузбијање насиља у породици у протеклих седам и по година, организовали низ обука, специјализованих радионица које је прошло више од хиљаде професионалаца , чланова група за координацију и сарадњу али и представника других институција надлежних за спречавање насиља у породици у смислу чл.  7. Закона о спречавању насиља у породици.

Секретарка Савета за сузбијање насиља у породици је на крају додала и  да је задатак нашег друштва и свих нас заједно да помогнемо жртвама насиља у породици и жртвама родно заснованог насиља да о насиљу не ћуте, него да исто увек пријаве, као и да их оснажимо у свим областима живота  зато што само оснажена жена може да поврати контролу над својим животом и да изгради бољи и лепши живот за себе и за своју децу.

На Округлом столу дискутовало се о спорним питањима и недоумицама које постоје у примени Закона о спречавању насиља у породици из више различитих углова као и о изазовима које у примени овог закона имају Групе за координацију и сарадњу, а све у смислу остваривања  главног циља доношења Закона о спречавању насиља у породици а то је пружање благовремене и делотворне заштите и подршке свим жртавама родно заснованог насиља и насиља у породици.

Округли сто је окупио више од 40 учесника, представника јавних тужилаштава, судова, полиције и центара за социјални рад а подршку организовању овог Округлог стола су својим присуством пружили и главни јавни тужилац Апелационог јавног тужилаштва у Нишу, Небојша Тасића, председница Апелационог суда у Нишу Данијела Николић, главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Нишу Борица Митић, као и председник Вишег суда у Нишу Томислав Трајковић.

Испред Министарства правде Округлом столу је присуствовала и Марија Тадић, саветница министарке правде из Дирекције за управљање одузетом имовином .

Back To Top