У периоду од 24-26. октобра 2024. године у Бањи Ковиљачи одржано је четврто стручно правосудно саветовање „Дани форума“у организацији Форума судија Србије уз подршку USAID-ог пројекта „Правда за све“.
На округлом столу посвећеном кривично правној секцији : Заштита жртава кривичних дела и примена Закона о спречавању насиља у породици присутнима се испред Министарства правде обратила Ивана Славнић, секретарка Савета за сузбијање насиља у породици, која је овом приликом навела које све активности Министарство правде спроводи као и које планира да спроведе у циљу правовременог откривања и спречавања насиља у породици као и у циљу пружања заштите и подршке жртавама насиља, са посебним акцентом на значај организовања континуираних обука, специјализованих радионица и округлих столова намењених носиоцима правосудних фиункција-јавним тужиоцима и судијама као и представницима других надлежних органа у смислу чл. 7. Закона о спречавању насиља у породици.
Славнић је даље подсетила присутне да је посебним залагањем Министарства правде израђен нацрт Закона о спречавању насиља у породици, и да су доношењем Закона о спречавању насиља у породици, у новембру месецу 2016. године , у који је имплементиран велики број одредаба Истанбулске конвенције, померене границе у поступању државних органа па су тако традиционално репресивни органи у нашој земљи, полиција и тужилаштво, добили своју превентивну улогу и, како је Славнић даље навела, с обзиром да је један од главних циљева доношења овог закона и био да се спрече сви облици насиља у породици и то од првог сазнања да оно може наступити како би дејство овог закона заиста било потпуно предвиђена је прекршајна одговорност због чега су поред судова опште надлежности и прекршајни судови такође изузетно значајни актери у испуњењу тог циља.
Секретарка Савета за сузбијање насиља у породици је на крају додала да насиље у породици и насиље према женама представља изузетно друштвено опасно понашање и да као такво захтева да све институције наше државе дају свој неподељен одговор када је у питању борба против насиља у породици и родно заснованог насиља због чега је неопходно да ми као друштво реагујемо и оснажимо све жртве да пријављују насиље и да никада у старту не доводимо у питање истинитост пријаве коју је поднела жртва насиља.
На панелу посвећеном Заштита жртава кривичних дела и примени Закона о спречавању насиља у породици, поред секретарке Савета за сузбијање насиља у породици, говорили су и судија Врховног суда Биљана Синановић, судија Вишег суда у Нишу Ивана Миловановић као и главни јавни тужилац Основног јавног тужилаштва у Новом Саду Радивоје Каћански.
Саветовање је окупило педесетак правосудних стручњака и других релевантних учесника који су својим учешћем дали доприносе у дискусијама на тематским панелима посвећеним процедуралној правди, еколошком праву и правној регулативи фемицида а учесницима је подељен и први број часописа Форум правне мисли.
Тренингу је испред Министарства правде присуствовала и Марија Тадић, саветница у Министарству правде.