U periodu od 18. do 22. novembra 2024. Godine, u Palati Srbija, održana su tri sastanka predstavnika Ministarstva pravde sa članovima GREVIO-a komiteta, u okviru praćenja sprovođenja Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, odnosno Istanbulske konvencije.
Na prvom tematskom sastanaku sa stručnim telom Saveta Evrope GREVIO, ispred Ministarstva pravde učestvovala je državna sekretarka Bojana Šćepanović, koja je tom prilikom predstavila rad Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, a kojim od 2021. godine predsedava ministarka pravde, Maja Popović. Kako je državna sekretarka navela, Savet je osnovan u skladu sa čl. 35. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici kao multisektorsko telo sa ciljem da prati primenu ovog zakona i da poboljšava koordinisanje i delotvornost u sprečavanju nasilja u porodici i u pružanju podrške i zaštite žrtvama nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.
Državna sekretarka je dalje navela, da je radi efikasnosti u postupanju Saveta za suzbijanje nasilja u porodici u Ministarstvu pravde, formiran Operativni tim Saveta, koji čine kontakt osobe svih članova Saveta i koji se kao takav redovno sastaje u cilju donošenja preporuka radi poboljšavanja koordinisanja nadležnih državnih organa i ustanova, radi što efikasnijeg sprečavanja nasilja u porodici i blagovremenog i delotvornog pružanja podrške i zaštite svim žrtvama nasilja.
Šćepanović je u daljem toku sastanka navela sve aktivnosti koje je Savet za suzbijanje nasilja u porodici imao od svog osnivanja, juna 2017. godine, pa sve do danas, sa posebnim akcentom na doneti novi Opšti protokol o postupanju i multisektorskoj saradnji u situacijama rodno zasnovanog nasilja, nasilja prema ženama i nasilja u porodici. Navedeni protokol izrađen je tokom 2023. i 2024. godine od strane Ministarstva pravde i Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, uz podršku Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, a usvojen je na sednici Vlade dana 29. marta 2024. godine.
Državna sekretarka je u daljem toku sastanka odgovarala na brojna pitanja stručnog tima koja se odnose na normativni okvir, ali i na vođenje statistike primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, na primenu strateških dokumenata u oblasti kako prevencije, tako i suzbijanja nasilja u porodici i nasilja prema ženama, pri čemu se posebno osvrnula na rad i funkcionisanje Nacionalne platforme ”Čuvam te” koja obuhvata decu kao žrtve i kao počinioce nasilja.
Tokom drugog dana sastanka koji je održan 19. novembra 2024. godine, sa članovima GREVIO-a komiteta, sastala se delegacija ispred Ministarstva pravde, koju su činili Snežana Radanović, posebna savetnica ministarke pravde, Ivana Slavnić, sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, Dušan Stanković, viši sudijski saradnik Višeg suda u Beogradu upućen u Ministarstvo pravde u Odeljenje za suzbijanje nasilja u porodici i Aleksa Cvetković, mlađi savetnik u Sektoru za evropske integracije Ministarstva pravde. Ovom prilikom posebna savetnica Radanović predstavila je napredak Ministarstva pravde kada je u pitanju primena Zakona o rodnoj ravnopravnosti, sa posebnim akcentom na formirani Operativni tim za rodnu ravnopravnost u okviru Ministarstva pravde, koji aktivno doprinosi u implementaciji i promovisanju teme rodne ravnopravnosti u okviru delokruga rada Ministarstva pravde. Nakon toga, predstavnici delegacije Ministarstva pravde odgovarali su na brojna postavljena pitanja koja su se odnosila na primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, na specijalizovane obuke koje su prošli javni tužioci i sudije koji postupaju u slučajevima nasilja u porodici, kao i na mnoga druga pitanja vezana za implementaciju odredaba Istanbulske konvencije.
Završni sastanak sa delegacijom Ekspertske grupe za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici Saveta Evrope GREVIO, održan je 22. novembra 2024. godine, kojem je ispred Ministarstva pravde prisustvovala Ivana Slavnić, sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici. Tokom završnog sastanka članovi GREVIO komiteta su izneli svoje preliminarne zaključke i zapažanja na način praćenja i sprovođenja Istanbulske konvencije u našoj zemlji kojom prilikom su pohvalili napore naše zemlje kada je u pitanju borba protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, sa posebnim akcentom na činjenicu da je donošenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici pokrenulo mnoge dobre aktivnosti kako na polju saradnje sa organizacijama civilnog društva u pružanju zaštite i podrške svim žrtvama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici, tako i na polju rada na prevenciji od nasilja u porodici. Članovi GREVIO komiteta su, takođe, izneli određene sugestije na koji način bi moglo da se u budućnosti pojača poverenje žrtava u pravni sistem naše zemlje, sa posebnim akcentom na činjenicu neophodnosti uspostavljanja Centralne evidencije praćenja svih slučajeva nasilja u porodici.