Dana 30.10.2014. godine, posebna savetnica ministarke pravde, Snežana Radanović, i mlađa savetnica Anđelija Todić, prisustvovale su konferenciji „Pravedno nasleđivanje – korak ka osnaživanju žena“, koju su zajednički organizovali Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Nemačka razvojna saradnja koju sprovodi GIZ u okviru projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ (SIP), a koja ima za cilj podizanje svesti javnosti o ovoj važnoj temi.
Koferenciju je otvorila Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković, ističući da i pored toga što su zakoni u Republici Srbiji jasni – da žene i muškarci imaju jednako pravo na nasleđivanje, u životu je rasprostranjeno uverenje, čak i među mladima, da muškarci treba da imaju prednost, zbog čega se mnoge žene i dalje odriču nasledstva kako ne bi naišle na osudu porodice i okoline. Na konferenciji su predstavljeni rezultati istraživanja, sprovedenog u okviru projekta, o uticaju društvenih normi na stavove i odluke u pogledu nasleđivanja imovine, koje je obuhvatilo žene i muškarce različitih starosnih kategorija iz ruralnih i urbanih područja širom Srbije. Očekivano, značajno veći procenat žena (66%) podržava punu ravnopravnost u nasleđivanju u odnosu na muškarce (39%), a tradicionalne i porodične vrednosti najčešće se navode kao ključni motivi za odricanje od nasledstva, kao i moralna dužnost i želja za očuvanjem dobrih porodičnih odnosa.
Pravni okvir i rezultate istraživanja predstavili su profesorka Pravnog fakulteta Ivana Krstić, Vladimir Pejić i Marko Milanović. Ujedno, ovo istraživanje o stavovima građana Srbije prema naslednom pravu i praksi, prvo je sveobuhvatno ispitivanje o tome da li je pravedno nasleđivanje korak ka osnaživanju žena.