Dana 5. novembra Ministarstvo pravde je u saradnji sa Organizacijom za Evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), u Apelacionom sudu u Nišu, organizovalo Okrugli sto pod nazivom „Odgovor prakse na sporna pitanja i nedoumice u primeni Zakona u sprečavanju nasilja u porodici“. Okrugli sto je bio namenjen relevantnim predstavnicima nadležnih državnih organa- članovima grupa za koordinaciju i saradnju, ispred javnih tužilaštava, policije, centara za socijalni rad i sudova sa područja Apelacionog suda u Nišu.
Na Okruglom stolu se prisutnima uvodnim izlaganjem ispred Ministarstva pravde obratila Ivana Slavnić, sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, koja je ovom prilikom navela da se Zakon o sprečavanju nasilja u porodici primenjuje sedam i po godina, i da je u svojoj dosadašnjoj primeni ovaj zakon ostvario izuzetne rezultate u praksi ali da i dalje u pojedinim segmentima zakona postoji neujednačenost u postupanju državnih organa, zbog čega je Ministarstvo pravde prepoznalo potrebu za organizovanjem ovakvih okruglih stolova, na kojima će, kroz razmenu mišljenja i stavova kao i znanja i iskustva, profesionalci koji primenjuju zakon pronaći najbolja rešenja kako odgovoriti na izazove u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u cilju pružanja što kvaliletnije i što potpunije zaštite žrtavama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici.
Slavnić je podsetila prisutne da je primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici , bila odložena za šest meseci upravo kako bi se nosioci pravosudnih funkcija adekvatno pripremili i prošli specijalizovane obuke i kako je Slavnić akcentovala, Ministarstvo pravde je i nakon početka primene ovog zakona prepoznalo potrebu za dodatnom edukacijom profesionalaca zbog čega smo zajedno sa Savetom za suzbijanje nasilja u porodici u proteklih sedam i po godina, organizovali niz obuka, specijalizovanih radionica koje je prošlo više od hiljade profesionalaca , članova grupa za koordinaciju i saradnju ali i predstavnika drugih institucija nadležnih za sprečavanje nasilja u porodici u smislu čl. 7. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici je na kraju dodala i da je zadatak našeg društva i svih nas zajedno da pomognemo žrtvama nasilja u porodici i žrtvama rodno zasnovanog nasilja da o nasilju ne ćute, nego da isto uvek prijave, kao i da ih osnažimo u svim oblastima života zato što samo osnažena žena može da povrati kontrolu nad svojim životom i da izgradi bolji i lepši život za sebe i za svoju decu.
Na Okruglom stolu diskutovalo se o spornim pitanjima i nedoumicama koje postoje u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici iz više različitih uglova kao i o izazovima koje u primeni ovog zakona imaju Grupe za koordinaciju i saradnju, a sve u smislu ostvarivanja glavnog cilja donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici a to je pružanje blagovremene i delotvorne zaštite i podrške svim žrtavama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici.
Okrugli sto je okupio više od 40 učesnika, predstavnika javnih tužilaštava, sudova, policije i centara za socijalni rad a podršku organizovanju ovog Okruglog stola su svojim prisustvom pružili i glavni javni tužilac Apelacionog javnog tužilaštva u Nišu, Nebojša Tasića, predsednica Apelacionog suda u Nišu Danijela Nikolić, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Nišu Borica Mitić, kao i predsednik Višeg suda u Nišu Tomislav Trajković.
Ispred Ministarstva pravde Okruglom stolu je prisustvovala i Marija Tadić, savetnica ministarke pravde iz Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom .