skip to Main Content

ČETVRTO STRUČNO PRAVOSUDNO SAVETOVANjE “DANI FORUMA“

U periodu od 24-26. oktobra 2024. godine u Banji Koviljači održano je četvrto stručno pravosudno savetovanje „Dani foruma“u organizaciji Foruma sudija Srbije uz podršku USAID-og projekta „Pravda za sve“.
Na okruglom stolu posvećenom krivično pravnoj sekciji : Zaštita žrtava krivičnih dela i primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici prisutnima se ispred Ministarstva pravde obratila Ivana Slavnić, sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, koja je ovom prilikom navela koje sve aktivnosti Ministarstvo pravde sprovodi kao i koje planira da sprovede u cilju pravovremenog otkrivanja i sprečavanja nasilja u porodici kao i u cilju pružanja zaštite i podrške žrtavama nasilja, sa posebnim akcentom na značaj organizovanja kontinuiranih obuka, specijalizovanih radionica i okruglih stolova namenjenih nosiocima pravosudnih fiunkcija-javnim tužiocima i sudijama kao i predstavnicima drugih nadležnih organa u smislu čl. 7. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.

Slavnić je dalje podsetila prisutne da je posebnim zalaganjem Ministarstva pravde izrađen nacrt Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, i da su donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, u novembru mesecu 2016. godine , u koji je implementiran veliki broj odredaba Istanbulske konvencije, pomerene granice u postupanju državnih organa pa su tako tradicionalno represivni organi u našoj zemlji, policija i tužilaštvo, dobili svoju preventivnu ulogu i, kako je Slavnić dalje navela, s obzirom da je jedan od glavnih ciljeva donošenja ovog zakona i bio da se spreče svi oblici nasilja u porodici i to od prvog saznanja da ono može nastupiti kako bi dejstvo ovog zakona zaista bilo potpuno predviđena je prekršajna odgovornost zbog čega su pored sudova opšte nadležnosti i prekršajni sudovi takođe izuzetno značajni akteri u ispunjenju tog cilja.
Sekretarka Saveta za suzbijanje nasilja u porodici je na kraju dodala da nasilje u porodici i nasilje prema ženama predstavlja izuzetno društveno opasno ponašanje i da kao takvo zahteva da sve institucije naše države daju svoj nepodeljen odgovor kada je u pitanju borba protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja zbog čega je neophodno da mi kao društvo reagujemo i osnažimo sve žrtve da prijavljuju nasilje i da nikada u startu ne dovodimo u pitanje istinitost prijave koju je podnela žrtva nasilja.

Na panelu posvećenom Zaštita žrtava krivičnih dela i primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, pored sekretarke Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, govorili su i sudija Vrhovnog suda Biljana Sinanović, sudija Višeg suda u Nišu Ivana Milovanović kao i glavni javni tužilac Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu Radivoje Kaćanski.

Savetovanje je okupilo pedesetak pravosudnih stručnjaka i drugih relevantnih učesnika koji su svojim učešćem dali doprinose u diskusijama na tematskim panelima posvećenim proceduralnoj pravdi, ekološkom pravu i pravnoj regulativi femicida a učesnicima je podeljen i prvi broj časopisa Forum pravne misli.

Treningu je ispred Ministarstva pravde prisustvovala i Marija Tadić, savetnica u Ministarstvu pravde.

Back To Top